Hľadaná KRAJINA NEKRAJINA sa našla

12.marca 2011 sa veľkí, menší a najmenší čitatelia Mojzesova a priľahlých susedných dedín stretli v Krajine kníh, kráľovnej Múdrosti, aby spoločne s Moroknihou, Vševedom, Knihotetou, Písmenočertom, knižnou vílou a princeznou Abecedou našli cestu do zázračnej Krajiny-Nekrajiny.

 

Príbeh o roztopašných opičkách Kiki a Miki preniesol najmenšie nebojácne deti – žiakov MŠ a ZŠ, do krajiny fantázie . Tu za pomoci rozprávkových bytostí plnili úlohy , ktoré im kráľovná Múdrosť pripravila v stanoviskách – Ilust-rucujeme, Učítal som sa, Rozfúkanec, Hádajme sa! Návšteva prvej osady- Ilust-rucujeme upútala deti svojou pestrosťou farieb, stali sa z nich ilustrátori detskej knihy, pod šikovnými rúčkami najmenších ožili veselé postavičky opičiek a rozkvitla krajina fantázie.

Aké by to bolo putovanie, keby sa do cesty nepostavili rôzne prekážky a úlohy. Na stanovisku Rozfúkanec, čakali na deti rozfúkané listy z rozprávkových kníh. Úlohou našich putujúcich čitateľov, bolo tieto listy pozbierať a zoradiť ich podľa poradia, aby sa príbeh, ktorý bol na nich napísaný, mohol znovu vrátiť do knihy.

A to už malých putujúcich čitateľov čakalo ďalšie stanovisko – Učítal som sa . V nej ožili najkrajšie rozprávky a príbehy, ktoré robia spoločnosť deťom pri zaspávaní, či počas voľných chvíľ, keď nastáva čas na rozprávku a do ríše princezien, kúziel a zázrakov deti zoberú ich mamičky, oteckovia či staré mamky, aby im formou čítania rozprávky sprostredkovali stretnutie z knižnými kamarátmi. A že ich majú deti veľmi veľa, o tom sa mal možnosť presvedčiť celý kráľovský dvor kráľovnej Múdrosti. Deti sa pretekali v tom, kto pozná najviac rozprávkových kamarátov. Na tomto stanovisku bolo skutočne veselo. Za jeho bránami čakala deti posledná aktivita: Hádajme sa! V každej správnej rozprávke sa hrdinovia stretajú aj so skúškou bystrosti, tú si kráľovná a jej radca preverili práve tu. Naši malí pútnici v nej riešili hádanky. Svoju úlohu splnili na výbornú. Odmenou im boli krásne rozprávkové knihy, časopisy, pexeso a sladkosti. A aby do Krajiny-Nekrajiny trafili aj starší rovesníci, vyznačili deti cestu do kráľovstva krásnymi obrázkami, nakreslenými na chodníku pred budovou Obecného úradu.

V popoludňajších hodinách do KRAJINY NEKRAJINY zavítali starší žiaci ZŠ. Kráľovná Múdrosť ich prosila o pomoc pri záchrane svojho kráľovstva, ktoré ničí Nevedomosť a strašná ježibaba Morokniha. Tá svojimi čarami začarovala knihy tak, že sa postupne začali rozpadať na prach, strácali sa z nich písmená a rozprávky. Ježibaba Morokniha zašla až tak ďaleko, že postupne na celom svete svojimi čarami mení deti na počítačových maniakov, ktorí nemajú záujem o múdrosť, ktorú skrývajú knihy. Skupinka našich odvážnych školákov sa preto podujala na neľahkú úlohu, zachrániť kráľovstvo a knihy, zachrániť čítanie a rozprávky. Na pomoc im prišiel ujo Pavol Dobšinský, ktorý im pomocou Prostonárodných slovenských povestí ukázal nielen cestu začarovanou krajinou, ale aj spôsob, ako ježibabu poraziť.

Deti plnili úlohy – museli uhádnuť názov rozprávky, ktorý zlá ježibaba začarovala, pomohla im rozprávka – Pambodaj šťastia lavička. Počas putovania sa zmenili na sochy , za pomoci Mahulieny zlatej panny a jej princa a priateľa , sa im podarilo vrátiť do ľudskej podoby a ožiť, aby mohli putovať za Černokňažníkom a hrozivým drakom, ktorého zmenili na poslušnú bábku za pomoci zaklínadiel. Dostali sa až do kráľovstva kráľovnej Múdrosti , ktorej porozprávali zážitky z čítania, predstavili jej svoju najobľúbenejšiu knihu a hrdinov, ktorých si v knihách obľúbili. Za odmenu im kráľovná za pomoci svojich pomocníkov odovzdala krásne knihy. Záchranu krajiny oslávili deti kreslením na chodník , vyznačili tak trasu ku kráľovnej, aby o rok našli cestu k nej ďalší veľkí, menší a najmenší čitatelia.

Priložené fotky si môžete pozrieť TU.

   
© obec.mojzesovo.sk