Letný tábor Baobavovo

V dňoch od 23.7. do 27.7. 2012 otvoril svoje dvere pre všetky deti vo veku od 6 do 14 rokov , denný letný tábor Baobabovo.

Pre deti bol pripravený bohatý program, pozostávajúci z hier, tvorivých dielní a náučnej časti o histórii obci, významných osobnostiach, ktoré sa v obci narodili, žili a žijú dodnes.

Privítali sme medzi sebou Ing. Jozefa Čunderlíka, ktorý deťom porozprával o živote rýb, ich ochrane a chove. Vdp. Mgr. Vladimír Palkovič zase deti okúzlil rozprávaním o sokoliarstve, favoritom stretnutia sa stal jeho jastrab hôrny. Krásny dravec dostál svojmu postaveniu a histórii, vďaka nemu sme sa preniesli do dôb dávno minulých , keď bolo sokoliarstvo súčasťou každodenného života ľudí.

Staré remeslá ožili v podobe vytvorených hlinených brošničiek, či batikovaných tričiek, ktoré si deti vytvorili za pomoci animátorov . Vôňu dreva a šikovnosť ľudských rúk, mohli obdivovať na návšteve u miestneho rezbára pána Františka Vašeka . Jeho dom ukrýva krásne drevené sochy, sošky, reliéfy s náboženskou a roľníckou tematikou. Deti videli aj v drevenej forme motívy z histórie života dediny. Výstava starých ľanových tkanín, prútených košov, kováčskych výrobkov a kníhtlače, najstaršia kniha datuje svoj vznik do roku 1778 – to všetko sprevádzalo denne život detí v tábore.

Posledný deň bol venovaný návšteve starobylej Nitry – socha kniežaťa Pribinu, povesť o kováčovi Corgoňovi, súsošie Cyrila a Metoda , Diecézne múzeum na hrade, návšteva biskupskej Katedrály sv. Emeráma – všade tam viedli kroky detí a animátorov z tábora. Keďže k deťom patrí hra a smiech, dostatok podnetov na hravé popoludnie ponúkol deťom park Sihoť pod hradom so všetkými svojimi atrakciami. Čerešničkou na torte Baobabova bola návšteva letiska v Janíkovciach pri Nitre. Deti mali možnosť obdivovať priamo na letisku v hangároch krásne, štíhle vetrone, zručnosť pilotov letiacich na bezmotorových lietadlách , ale i historické bojové stíhačky a vrtuľníky, ktoré sú umiestnené v areáli letiska.

Spoločne s 32 deťmi sme prežili krásny týždeň, naplnený detským smiechom a štastím rozžiarenými očami detí. Ďakujeme všetkým sponzorom tábora a všetkým dospelákom, ktorí si našli čas stráviť s nami nezabudnuteľné chvíle v Baobabove.

 

Priložené fotky si môžete pozrieť TU.

Tatiana Martišová

   
© obec.mojzesovo.sk